Jak zrobić sól do kąpieli?

Kąpiel z dodatkiem soli to relaks i wypoczynek dostępne na wyciągnięcie ręki. Warto z niej korzystać również dla zdrowia i lepszego samopoczucie. Sól do kąpieli ze sklepu internetowego HAGI działa pozytywnie m.in. na naszą skórę, stawy, mięśnie i drogi oddechowe. Są łatwo dostępne, a różne ich rodzaje możemy kupić w sklepie lub przygotować samodzielnie.

Różnych rodzajów soli do kąpieli (takich jak sól morska, himalajska czy Epsom) możemy z powodzeniem używać bez dodatków. Są one stosunkowo łatwo dostępne, kupimy je m.in. w sklepach z naturalnymi kosmetykami. Jeżeli chcemy jednak połączyć kąpiel z ulubionym zapachem – możemy kupić sól z dodatkiem olejków eterycznych, suszonych kwiatów, ziół itp. Mogą one dodatkowo wzmacniać pozytywne działanie soli. Dobrym sposobem na uzyskanie naturalnej, aromatycznej i przyjaznej naszemu organizmowi soli do kąpieli jest również jej samodzielne wykonanie.

Domowe mieszanki mają tę przewagę nad gotowymi, że możemy sami zdecydować, co do nich dodamy.

Składniki soli do kąpieli DIY

1.    Bazą soli do kąpieli DIY są oczywiście sole kupowane w sklepach
Do mieszanki możemy użyć jednego rodzaju soli, możemy też połączyć różne odmiany soli. Ponieważ różnią się one między sobą kolorem, fakturą i wielkością – możemy uzyskać ciekawy efekt wizualny.

2.    Kolejnym składnikiem są zasuszone kwiaty i zioła (np. płatki róży, liście rozmarynu czy kwiaty lawendy)
To, czego dokładnie użyjemy zależy od nas samych. Warto przy tym zapoznać się z działaniem poszczególnych roślin – dzięki temu zyskamy nie tylko piękny zapach, ale wzmocnimy również dobroczynne działanie soli. Skąd wziąć takie dodatki? Pierwszym sposobem jest oczywiście ich samodzielnie ususzenie. Nie ma jednak co się oszukiwać – nie wszyscy mają warunki do tego, by suszyć kwiaty i zioła, niektóre ich rodzaje są zresztą stosunkowo trudno dostępne. Jednak również w tym przypadku mamy do dyspozycji gotowe kwiaty do kąpieli i zioła do kąpieli sprzedawane najczęściej w sklepach zielarskich.

3.    Olejki eteryczne
Nawet ich niewielka ilość może sprawić, że sól zyska intensywny aromat.

Wykonanie

Niewielki wysiłek, spektakularne efekty – tak w skrócie możemy podsumować cały proces wykonania soli do kąpieli. Kiedy już zgromadzimy wszystkie składniki wystarczy je bowiem wymieszać w wybranych przez siebie proporcjach oraz przełożyć do zamykanego, szklanego naczynia, najlepiej ozdobnego. Dodatkowym plusem tak przygotowanej i zapakowanej soli jest to, że nie tylko świetnie pachnie, ale również bardzo ładnie wygląda, stanowiąc tym samym element dekoracyjny.

Barwniki i olejki

Przygotowując niektóre rodzaje domowych soli możemy pokusić się o dodanie do nich barwników nadających soli oryginalny kolor. Decydując się na takie rozwiązanie warto jednak pamiętać, że powinny to być specjalne barwniki do kosmetyków. Niektórzy wykorzystują do tego celu barwniki spożywcze, ale takie rozwiązanie może nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Podobna uwaga dotyczy olejków – powinny to być olejki używane w kosmetologii. Eksperymenty pt. “dodam do soli do olejka do kominków” mogą źle wpłynąć na nasze zdrowie.

Medyczny zdjęcie utworzone przez cookie_studio - pl.freepik.com